Hayat Burda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hayat Burda

Herkes Burda Sen Nerdesin

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Uludağ Üniversitesi

YazarMesaj
Kamer
Admin
Kamer

Uludağ Üniversitesi Empty
MesajKonu: Uludağ Üniversitesi   Uludağ Üniversitesi Icon_minitimePtsi Eyl. 07, 2009 1:13 pm

Uludağ Üniversitesi Uluda_n.

Uludağ Üniversitesi

Uludağ Üniversitesi, 1982 yılında adı resmen Uludağ Üniversitesi olan, Bursa'nın ilk ve tek üniversitesi olma özelliğiyle birlikte Türkiye'nin önde gelen eğitim kurumlarından biri.

Tarihçe

Aklın ve bilimin öncülük ettiği, ******'ün çizdiği çağdaş, laik ve demokratik yolda, özgür düşünceli ve kişisel sorumluluk duyguları gelişmiş ulusal değerlere saygılı olarak kültürel ve tarihi değerleri benimsemiş, çağdaş görünüşlü gençler yetiştirmeyi amaç edinen üniversiteye bağlı olarak, 8 Fakülte, 2 kurulma aşamasında fakülte, 2 Yüksekokul, 10 Meslek Yüksekokulu, 3 yeni açılacak Meslek Yüksekokulu, 1 Konservatuvar, 3 Enstitü, 13 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Rektörlüğe bağlı olarak kurulan 6 bölüm bulunmaktadır.

1970 yılında kurulan Bursa Tıp Fakültesi (İstanbul Üniversitesine bağlı olarak) ile 1974 yılında kurulan Bursa İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Üniversitenin temelini oluşturmaktadır.

1975 yılında yasal kuruluşunu gerçekleştirerek Bursa Üniversitesi adı altında Eğitim-Öğretim hizmetine başlayan Üniversitenin 20 Temmuz 1982 tarihinde Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı hakkında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile adı Uludağ Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

1976 yılında Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
1978 yılında Veteriner Fakültesi
1981 yılında Ziraat Fakültesi
1982 yılında Eğitim Fakültesi (Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Bursa Yükseköğretmen Okulu ile Yabancı Diller Yüksekokulu birleştirilerek)
1982 yılında İlahiyat Fakültesi
1983 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi'nin kurulması ile birlikte üniversitedeki faal Fakülte sayısı 8'e ulaşmıştır.
1995 Hukuk, Güzel Sanatlar ve Diş Hekimliği Fakülteleri ( 04.07.1995 gün ve 95/7044 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Üniversite bünyesinde kurulması uygun görülmüş, henüz faaliyete başlanılmamıştır.
http://sallangel.eniyiforum.net

Uludağ Üniversitesi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ege Üniversitesi
» ODTÜ Üniversitesi
» Marmara Üniversitesi
» Sakarya Üniversitesi
» İstanbul Üniversitesi