Hayat Burda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hayat Burda

Herkes Burda Sen Nerdesin

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Gazi Üniversitesi

YazarMesaj
Kamer
Admin
Kamer

Gazi Üniversitesi Empty
MesajKonu: Gazi Üniversitesi   Gazi Üniversitesi Icon_minitimePtsi Eyl. 07, 2009 1:11 pm

Gazi Üniversitesi B-315343-gazi_%C3%BCniversitesi_havadan

Gazi Üniversitesi

Gazi Üniversitesi 1926 yılında Başkent Ankara'da Devlet Üniversitesi olarak kurulmuştur.

(1982 yılı da ayrı bir kuruluş yılı olarak kabul edildiğinden, Üniversite logosunda her iki tarih de gösterilmektedir.) Sanat eğitimi alanında Cumhuriyet tarihinin öncüsüdür. Büyük Türk ressam ve heykel sanatçılarının pekçoğu buradan mezundur. Türkiye'nin en büyük ve köklü Eğitim Fakültesi'ne sahiptir. Tıp Fakültesi, Gazi Eğitim Fakültesi, İktisat ve Hukuk Fakülteleri Türkiye çapında öne çıkmıştır. Mevcut 4 Yerleşkeye sahiptir. Bunlar:

Beşevler,
Emek,
Maltepe
Gölbaşı Yerleşkeleri

Tarihçe

Cumhuriyetin ilanından hemen sonra Mustafa Kemal ****** ve arkadaşlarının girişimiyle bir enstitü kurulması kararlaştırılır. Bu karar 1926 yılında "Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü" nün açılmasıyla sonuçlanır.

Enstitünün adı 1929 yılında "Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü" olarak değiştirilir ve bu isimle uzun yıllar hizmet verir. 1976 yılında ise Gazi Eğitim Enstitüsü ismini alır.

1982 yılında 2809 sayılı kanunla bu kurum Gazi Üniversitesi'ne dönüştürülür. Aslında bu, Cumhuriyetle başlayan geleneğin yeni isimle devamıdır.

Geleneğin oluşmasında Gazi Eğitim kadar kuruluşu 1935'e kadar giden Ankara Yüksek Teknik Öğretmen ve Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulları ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yani; Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi büyük rol oynar.

Akademi'ye bağlı olarak bugünkü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin bütün bölümleri, Tıp Fakültesi, daha sonra da fakülte olacak olan Diş Hekimliği ve Eczacılık Yüksek Okulları ile ismi yine daha sonra İletişim Fakültesi olan Gazetecilik ve Halkla ilişkiler yüksek okulu eğitim ve öğretimini sürdürmekteydi.

Yine Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi de Gazi Üniversitesi çatısı altında yerini almış durumdadır.

Kuruluşunda 9 fakülte, 12 yüksek okul ve 4 enstitüyü bünyesinde barındıran üniversitede bu sayı daha sonra hızla artar. Gazi Üniversitesi'nin şu an eğitim-öğretimini sürdüren 15 fakültesi, 5 yüksek okulu, 9 meslek yüksek okulu, 26 araştırma merkezi ve 6 enstitüsü bulunmaktadır.

Web Sayfası: http://www.lib.gazi.edu.tr/yeni/index.php
http://sallangel.eniyiforum.net

Gazi Üniversitesi
1 sayfadaki 1 sayfası